19 Mart 2019 11:29

Omega-3 Nedir? Ne Değildir?

İnsan vücudunun üretemediği Omega-3'ü, yenilebilir hayvansal besin kaynaklarından yalnızca balıktan alabildiğimizi biliyor muydunuz?


Omega-3 Nedir? Ne Değildir?

Sağlıklı beslenme listelerinin olmazsa olmazı olan balık, insan vücudunun üretemediği ve dışarıdan mutlaka alınması gereken doymamış yağ asiti Omega-3'e sahip olmasıyla biliniyor!  Peki nedir bu Omega-3 yağ asiti? Vücuda faydaları nelerdir? Diğer besin maddelerinden farkı nedir? Gelin hep birlikte göz atalım...

Sağlıklı beslenmek; insanlığın geçmişten bugüne hiç değişmeyen başlıca gündemlerinden olmuş, insanlık daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için her bir arayış içinde olmuştur.

Zamanla yapılan çalışmalar ve alınan sonuçlar göstermiştir ki;  balık ve diğer su ürünleri, içerdikleri doymamış yağ asitleri sayesinde insan sağlığını olumlu etkileyerek sağlıklı gıdalar arasında üst sıralarda yerini almayı başarmıştır.

Peki yağların vücuda etkileri nelerdir? Doymamış yağ asitlerinin vücudumuza faydaları nelerdir?

İnsan vücudu için en önemli enerji kaynaklarından biri olan yağlar, doymuş ve doymamış yağ asitleri olarak ayrılmaktadırlar. Vücudumuzda farklı işlevlerde kullanılarak metabolik faaliyetlerin düzenli bir şekilde ilerlemesine olanak sağlayan bu yağ asitleri, özellikleri bakımından birbirinden ayrılmaktadırlar.

Doymuş Yağ Nedir?

Genellikle hayvansal kaynaklı olan doymuş yağ asitleri, oda sıcaklığında katı halde bulunurlar. İnsan vücudu için zorunlu olan bu yağ asitleri katılaşarak insan sağlığını olumsuz etkileyebilme özelliğine sahiptirler. Sağlıklı bir diyet için katı yağlardan, alınan toplam yağ miktarının %10 altında olması önerilmektedir. Doymuş yağların gereğinden fazla tüketilmesi kalp ve damar hastalıklarını olumsuz yönde etkilemekte ve obezite, insülin direnci, tip2 diyabet gibi hastalıkların oluşumunu da tetiklemektedir.

Beslenmenizde doymuş yağların temel kaynakları et, yumurta ve süt ürünleridir. Bu gruba örnek olarak tam yağlı sütten elde edilmiş ürünler ( tereyağı gibi ), koyun eti (iç yağ – kuyruk yağı ), dana eti ( iç yağ ), tavuk, hindi derisi, palmiye yağı ve hindistan cevizi yağı gösterilebilir. Katı yağların diyet kompozisyonlarında doğru kullanımı insan sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir.

Doymamış Yağ Nedir?

Doymuş yağ asitlerinden farklı olarak, Omega-3 olarak da bilinen doymamış yağ asitleri ise oda sıcaklığında sıvı halde bulunmaktadır ve sıvılaşma özelliği sayesinde vücutta oldukça yararlı etkiler göstermektedir. Uzmanların diyet kompozisyonlarında sıklıkla yer verdiği Omega-3, kan akışını hızlandırma özelliği sayesinde kanın pıhtılaşma riskini azaltarak hastalıkları önlemeye yardımcı olmaktadır. İnsan vücudunun üretemediği ve  metabolik faaliyetlerin desteklenmesinde dışarıdan mutlaka alınması gereken önemli bir besin kaynağı olan Omega-3, yenilebilir hayvansal gıdalar arasından su ürünlerinde ve balıklarda bolca bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitlerinin, zihin sağlığından göze, kalp krizi riskini azaltmaktan kansere karşı vücudu korumaya kadar birçok faydasının olduğu yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde kanıtlanmıştır.

Su ürünlerinin tümü, kırmızı et ve tavuktan daha az düzeyde doymuş yağ asitleri içerdikleri ve bol miktarda Omega-3 bulundurdukları için sağlık için daha faydalıdır. Dolayısıyla düzenli balık tüketmek, kan, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğundan sağlığımız için kilit rol üstlenmektedir. Çoklu doymamış yağ asitleri grubundan olan Omega-3, özellikle soğuk sularda yaşayan Uskumru, Orkinos, Somon, Sardalya gibi yağlı balıklarda ve gölde yaşayan Alabalık'larda bol miktarda bulunmaktadır...

Faydaları saymakla bitmeyen, insan vücudunda kan akışını düzenlemeye yardımcı olan  Omega-3'ü öğünlerinize mutlaka dahil etmelisiniz. Sağlıklı bir beden için haftada iki defa düzenli olarak balık tüketmenin faydasını bir ömür görebilir, zinde bir bedenin keyfini sürebilirsiniz.

Sağlığın için haftada iki defa Balık Ye !

Bu içeriğe ilk yorum yapan siz olun.

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunmamaktadır.