25 Mayıs 2019 09:25

Hangi Ayda Hangi Balığı Tüketmeliyim?

Sağlıklı gıdaya ulaşmanın gittikçe zorlaştığı günümüzde faydalı olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olan balığı, hem yetişkinlerin hem de çocukların düzenli olarak tüketmeleri kaçınılmaz hale geldi.


Mevsimine göre değişiklik gösteren, birbirinden farklı balık çeşitleri arasından en doğru tercihi yapmak ise tüketicinin en merak ettiği konular arasında yerini aldı.

"İklimsel özelliklerin değişmesiyle farklı besin değeri ve vitamin kaynağına sahip olan balığın lezzeti yağındadır" diyerek gelin hangi ayda hangi balık daha yağlı ve lezzetli olur birlikte göz atalım.

 

OCAK AYI

Ocak ayında en yağlı formunu alan balıkların başında Lüfer, İstavrit, Palamut,Torik ve Uskumru gelmektedir. Ocak ayında Hamsi ve Kefal de tam yağlı hallerine ulaşırlar ve oldukça lezzetlidirler. Tekir, Kırlangıç, Çinekop ve Kofana,Barbun ise bu ayda en bol sezonundadırlar.

ŞUBAT AYI

Şubat ayında reyonlarda bolca göreceğiniz ve gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz balıklar; Hamsi, Gümüş, İzmarit, Mezgit, Kalkan, Mersin, Torik, Kefal, Kaya balığı, Levrek ve Çipura şeklindedir. Bu ayda en bol dönemini Tekir yaşamaktadır. Kalkan sezonu ise başlamıştır ve Mayıs ayı itibariyle son bulmaktadır.

MART AYI

Mart ayında lezzetine doyamayacağınız ve zengin besin değerine sahip balıklar; Gümüş, İzmarit,Mersin,Kalkan,Kaya Balığı,Levrek,Çipura,Mezgit, Kefal,Yayın Balığı ve Kalkan şeklinde olmaktadır. Mart ayının en gözde üçlüsü ise Levrek,Kefal ve Kalkan’dır. Bu ayda Uskumru ve Çiroz reyonlarda yerlerini almaya başlamaktadır.

NİSAN AYI

Nisan ayında en çok tercih edilmesi gereken balıklar arasında Mersin, Morina,İzmarit,Kaya Balığı,Gümüş,Levrek,Çipura,Kefal ve Kaya Balığı yer almaktadır. Nisan ayının en lezzetli balığı Kalkan’dır.

MAYIS AYI

Mayıs ayı bolluk ayı olarak da ifade edilebilmektedir. Su ürünlerinin en çok çeşitlilik gösterdiği bu ayın en lezzetli balıkları; Gümüş,Mersin,Mercan,Mezgit,İzmarit,Levrek,Kaya Balığı ve Kefal şeklindedir. Bu ayda pekçok su ürünlerini dilediğinizce tüketebilirsiniz. Bu ayda tüketebileceğiniz başlıca su ürünleri arasında; Istakoz,Barbun,Tekir,Dil Balığı,Yengeç (Pavurya),Kılıç,Kırlangıç,Karides,İskorpit,Levrek,Çipura yerini almaktadır. Bu ayda Gelincik balığı da raflarda yerini almaya başlamaktadır.

HAZİRAN AYI

Haziran ayı balık çeşitliliği açısından zayıf bir aydır. Bu ayda tercih edilebilecek balıkların başında; Mercan, Akya,Kaya Balığı,Mersin,Sarıağız,Orkinos,Orfoz, Sardalya, Çipura ve Levrek gelmektedir. Bu dönemde özellikle alternatif besin kaynağı olarak çiftlik balıklarını önerebiliriz. Çiftlik balıkları olarak; Norveç Somon,Karadeniz Somonu,Levrek,Çipura ve Alabalık tercih edilmektedir.

TEMMUZ AYI

Temmuz ayı sardalya mevsimidir. En yağlı ve lezzetli döneminde olan Sardalya’nın dışında ise; İstavrit,Sarıkanat,Sarıağız,Akya,Orkinos,Kaya Balığı,Trança,Sinarit tüketilmelidir. Bu ayın gözde ikilisi Sardalya ve İstavrit’tir. Ayrıca Temmuz ayında Yengeç (Pavurya),Böcek,Istakoz en bol dönemindedir.

AĞUSTOS AYI

Ağustos ayının favori balığı İstavrit’tir. Tercih edebileceğiniz diğer alternatiflerin başında ise; Çinekop,Orkinos,Kaya Balığı,Sinarit,Sarıağız,Sarıkanat ve Palamut gelmektedir.

EYLÜL AYI

Eylül ayında burunlara Palamut kokusu gelmeye başlamaktadır. En lezzetli dönemine girmiş olan Palamut balığı dışında tüketilebilecek diğer balıklar ise; İzmarit,Kolyoz,Lüfer,Çinekop,Çipura,Levrek,Kılıç,Barbun ve Kırlangıç Balığı’dır.

EKİM AYI

Balık sezonu en canlı dönemini Ekim ayında görmektedir. Ekim ayının bir numaralı kahramanları ise; Pisi Balığı,Barbun,Kılıç,Tekir,Lüfer,Sardalya,Palamut,Orfoz,Trança,Levrek ve Çipura’dır.

KASIM AYI

‘‘Kasım’da Lüfer başkadır.’’ Lüfer’in tam olgunlaştığı dönem olan Kasım ayında özellikle; Palamut,Orfoz,Sarıağız,Torik,Tekir,Kefal,Uskumru,Sazan ve Yayın balıkları da oldukça lezzetli olmaktadır.

ARALIK AYI

Aralık ayında Hamsi şöleni zamanı gelmiştir. Tekir ve Hamsi’nin en bol ve en lezzetli olduğu ay Aralık ayıdır. Bu ayda Lüfer,Palamut ve Torik balıkları da çok lezzetli olmaktadır.

Bu yazımızda sizlere hangi ayda hangi balığı tüketebileceğinizi önerdik. Her balığın farklı üreme dönemleri olduğu için avlanılabilir boydayken tüketilmeleri gerekmektedir. Bu durum hem balığın besin değerinin zengin olması açısından hem de balıkların yağlanarak lezzetlenmesi açısından önemlidir.

Balığın besin değerini ve lezzetini sadece tüketildiği ay değil, tazeliği de etkilemektedir. Unutmayın! Hangi ayda hangi balık tüketilirse tüketilsin balığın sağlıklı olmasının birinci kuralı, taze olması ve düzenli olarak tüketilmesidir.

Haftada iki defa balık yiyin, sağlınızı ihmal etmeyin!

Haftanın her günü denizden sofranıza aynı tazelikte balığa ulaşmanın adresi balikye.com

 

Balığın sağlığımız için önemini daha ayrıntılı anlattığımız omega-3-nedir-ne-degildir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

Bu içeriğe ilk yorum yapan siz olun.

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunmamaktadır.