29 Haziran 2019 09:45

Dondurulmuş Gıdalar Sağlıklı mı?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte öğünlerimize sıklıkla dahil ettiğimiz dondurulmuş gıdaların tüketilmesinin zararlı olup olmadığı merak edilen konular arasında yerini almaya başladı.


 

    Özellikle annelerin çocuk menülerine sıklıkla dâhil ettiği dondurulmuş gıdalar hakkında yanlış bilinen doğruları sizler için derledik. Buyurun yazımıza.

 

       “Vitamin ve mineral değerini kaybeder mi?”, “Uzun süre saklanması için ilave edilen koruyucu maddeler sağlıklı mı?”, “Çocuklarda kullanımı ne kadar güvenli?” vb. birçok soru aklımıza gelir. Bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık. Yiyeceği - 18 °C’ye kadar dondurmak, içinde bulunan bakteri, maya, küf gibi her türlü mikroorganizmanın çoğalmasını engeller. Ancak besinler bir kez çözdürüldüğünde bu mikroorganizmalar yeniden harekete geçer. Bu sebeple donmuş besinler çözüldükten sonra hemen tüketilmelidir.

         Peki, gıdaları dondurmak ne kadar güvenli? Sürekli olarak - 18 °C’de saklanan gıdalar her zaman güvenli olacaktır. Dondurmak besinlerdeki moleküllerin hareketini yavaşlattığı için mikroorganizmalar hareketsiz kalır ve besini güvenli tutar. 
Dondurulmuş gıdalarda teknolojik koşulların yanı sıra hammaddenin tazeliği ve uygun şartlarda dondurma işlemine hazırlanmış olması da önemlidir. -18 derece veya daha düşük sıcaklıkta muhafaza edilerek size ulaşan ürünlerin vitamin içeriği, rengi ve tadı korunur.

         Balıketi gibi et ve et ürünlerinin veya sebze ve meyvelerin temin edildikten hemen sonra uygun koşullarda dondurulması, ürünlerin alındığı ilk günkü tazeliğinin korunmasını sağlıyor. Dolayısıyla dondurmak demek tazelik demek oluyor.

İdeal çözdürme nasıl olur?

Dondurulmuş gıdaları kesinlikle mutfak setinde, petek üstünde veya oda sıcaklığında çözdürmemek gerekir. Bu yöntemler mikroorganizmaların çoğalmasına neden olur. Güvenli çözdürme yöntemleri buzdolabında, soğuk suda ve mikrodalga fırında yapılanıdır. 

Dondurulmuş gıda tüketmenin avantajları var mı?

Donmuş gıdalarda katkı maddesi kullanılmaz.

Gıda ürünlerinin uzun süre dayanması için -40 °C de dondurulur.

Gittikçe hızlanan yaşam temposu nedeniyle çalışan kadınların mutfağa daha az zaman ayırabildikleri günümüzde, dondurulmuş gıda, sağlık ve lezzetten ödün vermeden zamandan kazandırır.

Sonuç olarak para, zaman, enerji tasarrufu sağlayan, en iyi hammaddelerin seçilerek, hijyenik koşullarda tüm besin değerleri hiçbir katkı maddesi olmaksızın korunabilen dondurulmuş gıdalar, modern çağımızın en pratik çözümüdür.

Dört mevsim tüketebilir miyim?

Davetsiz misafirlerin, mevsim geçişlerinin, pratik yemeklerin dostu dondurulmuş gıdalar dört mevsim dilediğiniz zaman tüketilebilme olanağını sunuyor. Tükettiğiniz ürünün sezonu hep aynı kalıyor.

 Köşe yazarı Prof.Dr.Nafiz Karagözoğlu bugünkü yazısında donmuş balık zararlı mı? sorusunu işte böyle yanıtladı...

Genel bilgi olarak yok. Hatta belki de daha iyi korunmuş olabilir. Bildiğiniz gibi balık çok çabuk bozulur. Dondurulan balıklar daha tutulduğu yer olan gemide iken işlenir, çabuk bozulan iç organları atılır, oysa taze satılan balıkların yakalandıktan sonra siz alıncaya kadar gerçekte ne kadar beklediğini (gemide, nakliyede, satıcıda vs) bilemezsiniz. Satın aldığınız balığın çok taze olduğunu gerçekten bilmiyorsanız dondurulmuş ürün daha sağlıklı bile olabilir..

Bugün ne pişirsem sorusuna en hızlı yanıtı ise yine dondurulmuş gıdalar veriyor. Uzun süre aklanabilmesinin yanında günü kurtarıyor. Taze ürünlerin yanında her mevsim denizden sofranıza aynı tazelikte sunduğumuz Balık Ye dondurulmuş ürünleri en sağlıklı koşullarda üretiliyor. Balık Ye Dondurulmuş Lezzetlerimizi  www.balikye.com  incelemek için tıklayabilirsiniz.

Sağlığınız için hafta iki kez Balık Ye!

Bu içeriğe ilk yorum yapan siz olun.

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunmamaktadır.